Ako sa starať a využiť v domácnosti levanduľu

Strihanie levandule 

Ak chcete, aby bola levanduľa hustejšia, je potrebné dbať najmä na rez levandule. Čím je hustota levandule hustejšia, tým viac kvetov bude mať. Pamätajte, že ak budete strihať jej zdrrevnatenú časť, tak nový výhonok už nevyrastie. Nebojte sa strihať ani mladé bylinky. Ak ich striháte od úplného začiatku, už odvtedy sa ľahko bude rastlinka tvarovať. Ak je rastlina veľká, rez sa vykonáva vždy v jeseni. Kvitnutie levandule je v mesiacoch od konca júna do júla alebo augista. závisí to od druhu bylinky. Pri reze v jeseni sa dajú odstrihnuté odrezky neskôr použiť aj na nové sadenie. Dbajte na to, aby ste stihli kvety odstrihnúť ešte predtým ako napadne sneh, lebo snehová pokrývka ich môže zlomiť. Semená sa na levanduli vytvoria vtedy ak ich necháte počas celého leta kvitnúť. vysejú sa sami alebo ich môžete zozbierať vy a v marci ich zasadiť do kvetináčov či iných nádob.

Ak sa stane, že kvety zostriháte skôr alebo príliš skoro a nevykonáte ´další rez, veľmi ľahko sa môže stať, že na neskorú jeseň zakvitne ešte raz. 

Zber kvetov a listov levandule

Kedy je najlepšie zbierať kvety? Dobré je ak ich zierate počas dní, kedy je na oblohe slnko. Ich sušenie je fajn, ak sú vo zväzkoch a najlepšie je ich uložiť na tmavé miesto, aby z nich slnečné žiarenie nevyťahalo ich prirodzene peknú farbu. Kytica kvetov prevonia celý byt a navyše môžete mať skvelý levanduľový čaj. ak Sušené bylinky naukladáte do vrecúška, dajú sa použiť aj ako vôňa do skrine.

Levanduľový sirup

Stačí 50 dkg opláchnutých vetvičiek a tie dáme do litrového hrnca s vodou. Pridáme škoricu (3 ks) a tri citróny, privedieme do varu a miešame asi 15 minút. Odstavíme a necháme nech sa vylúhuje po dobu jedného dňa. Scedíme a podľa toho, akú by sme chceli hustotu pridáme cukor. Na výrobu sirupu postačí kilo cukru, ale ak by ste chceli med, tak je potrebné pridať ať dva kilá cukru. Varíme do požadovanej hustoty a potom naplníme sklá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *